Překážková dráha BAREVNÁ

Jedná se o velmi zajímavou a hravou pomůcku, která lze využít při tělovýchovné chvilce, k  hudebněpohybové činnosti nebo dalších aktivitách během celého roku ve školce.

Nejdříve je důležité se pořádně rozcvičit, zahřát celé tělo, aby bylo připraveno na hlavní tělovýchovnou činnost. Hlavní zásadou rozcvičky je běh, poskoky, tedy dynamické protažení. Hned při rozcvičce můžeme využít překážkovou dráhu, kdy postavíme například jeden tvar (čtverec) doprostřed do vyznačené dráhy a děti budou běhat a daný tvar musí proběhnout tak, aby se ho nedotkly. Změnou polohy dráhy (horizontálně) mohou proskakovat překážku. Po zahřátí těla se protáhneme a přecházíme k hlavní části tělocviku.

Dopolední řízená činnost o časové dotaci 20 minut.

Téma: Barvy a tvary

Věk: 3-6 let,

Prostorová orientace:

Tělocvična, herna

Děti stojí na vyhrazeném místě a učitelka představuje hru, kterou budou děti hrát.

Motivace:

„Děti, dnes si zahrajeme na šikovné myšky, které mají své chodbičky a skrýše. Musí projít správnou chodbou (tvarem) a donést dobrotu (správný tvar) do své skrýše. Já budu máma myška a hned vám ukážu, jak nakrmým svá mláďata.“

Učitelka připraví dráhu tak, aby pro děti bylo vyhrazené místo v jedné části, uprostřed budou stát tvary v jedné řadě a na druhém konci budou tvary různých věcí.

Dítě vyběhne a vybere si tvar dráhy, který proběhne, ten si musí zapamatovat a vybrat takový tvar z věcí, které jsou na konci dráhy. Tvar vezme a proběhne zpátky stejným tvarem. Takto se střídají děti a každé si vybere jinou cestu. Alternativou mohou být barvy. Dítě vyběhne ze startu a proběhne barevným tvarem (např. červeným) a na druhém konci si vybere věc ve stejné barvě. Tu vezme a proběhně znova stejnou barvou.

Jako složitější verze pro předškolní děti můžeme postavit dvě barvy za sebe, Dítě proběhne dráhou a musí přemýšlet,  jaká barva vznikne spojením těch dvou. Například proběhne červenou a modrou dráhou, tedy musí vzít fialovou věc.

Také mohou posloužit k této hře tyto polštářky, které pomohou jak tvarově tak barevně.

https://www.petona.cz/p/detske-pytlicky-tvary-4-ks

Doporučené produkty1