Člověče, nezlob se! To je heslo známé hry, kterou musí znát každý. Společenská hra, která dokáže potrápit naši trpělivost, ale jistě i vykouzlí spousty úsměvů. Je to skvělá hra, při které se děti učí vyhrávat i prohrávat, nejdůležitější však samotné počítání. To je důležité při získání matematické gramotnosti. U dětí musíme počítat s tím, že čísla nemusí být ještě tak známá, tudíž je dobré počítat s tečkami. 

Téma: Hola, hola, škola volá!

Věk: 3 -6 let

Orientace: Herna, tělocvična

Motivace:

“Děti, hrály jste už někdy Člověče, nezlob se? Umíte se někdy zlobit? Nejdůležitější je, abychom se naučili ve hrách i prohrávat a přát výhru kamarádům. Zahrajeme si tuto hru a zjistíme, jestli umíme hrát fair play. To znamená, že budeme hrát poctivě a nebudeme podvádět."

Na hru si připravíme molitanové kostky. Děti si rozdělíme do 2 týmů. Jeden bude házet kostkou a vždy spočítá, jaké číslo hodil, další dítě bude postupovat po vyznačené trase (učitelka připraví trasu například z molitanových podsedáků, po kterých děti mohou postupovat). Následně bude pokračovat druhý tým. Podle pravidel hry se můžou děti vyhazovat z pole, teď je na každém, jak se s tím vyrovnají. Prostě - Člověče, nezlob se!